رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: سامانه بارشی از امشب شهر های جنوب استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و انتظار بارش برف در این شهرها از جمله بستان آباد ، میانه، مراغه، هشترود و چاراویماق را داریم.

به گزارش رصدمراغا به نقل از ایرنا «محمد امیدفر»، افزود: بر اساس آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی، فعالیت این سامانه بارشی در نیمه شمالی استان به صورت پراکنده فعال خواهد بود ولی در شهرهای جنوبی استان شدت بیشتری خواهد داشت و شاهد برف خواهیم بود .

وی با بیان اینکه فعالیت این سامانه تا اواخر روز جمعه در استان ادامه می یابد، اظهار کرد: این سامانه موجب افزایش ابر، بارش برف و مه گرفتگی می شود.

رییس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی، گفت: لغزندگی، یخبندان و اختلال در تردد به ویژه در جاده های کوهستانی، آبگرفتگی معابر و کولاک برف دور از انتظار نیست.

امیدفر، ادامه داد: برودت هوا تا روز شنبه هفته اینده ادامه داشته و از روز شنبه دمای هوا به صورت نسبی افزایش می یابد و جوی به نسبت پایدار در استان حاکم می شود.

وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته ورزقان با دمای منفی ۱۲ درجه و خداآفرین با دمای مثبت ۹ درجه سانتی گراد به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز در گرمترین زمان به سه درجه و در سردترین زمان به منفی پنج درجه سانتی گراد رسید و دمای فعلی (۱۰ و ۴۵ دقیقه) این شهر صفر درجه است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت تغییری نکرده است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

  • نویسنده : جعفر قهرمان
  • منبع خبر : ایرنا