بیست و نهمین همایش سالانه موسسه تحقیقات دیم کشور با حضور محققان سراسر کشور در مراغه آغاز شد.به رصدمراغا؛رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: همایش سالانه این موسسه با هدف بررسی تحقیقات انجام یافته در سال جاری و برنامه ریزی برای سال زراعی آینده با حضور ۱۵۰ نفر از محققان همکار موسسه دیم در استان‌های دیم خیز کشور برگزار می‌شود.

روستایی افزود: در ۲ روز برگزاری این اجلاس کمیته‌های بذر، غلات، حبوبات، دانه‌های روغنی و علوفه دستاورد‌های و برنامه‌های این موسسه را بررسی می‌کنند.

 

وی اضافه کرد: امسال از نتایج طرح‌های سال گذشته ۱۴ رقم جدید موسسه معرفی خواهد شد.

به گفته رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم، از سال آینده پایگاه‌های نوآوری در تمامی استان‌های کشور با همکاری اداره‌های ترویج استان‌ها کشاورزان را با ارقام جدید آشنا خواهند کرد.

روستایی ادامه داد: هم اکنون ۲۱۷ طرح تحقیقاتی در ۱۷ استان دیم خیز کشور در حال اجرا است.

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور خاطرنشان کرد: تاکنون موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور ۱۰۰ رقم بذر دیم را شامل گندم، جو، نخود، عدس، کلزا، گلرنگ، بالنگوی شهری، نخود علوفه‌ای و گیاهان علوفه معرفی کرده است.

 

فرماندار شهرستان ویژه مراغه نیز در این همایش گفت: ایران رتبه ۱۱ را در تولید علم را دارد و برای رسیدن به خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی توجه به تحقیقات در این بخش یک ضرورت است.

اسدیان افزود: با کاهش نزولات آسمانی دستیابی به محصولات کم آب بر نیازمند تولید ارقام مقاوم به خشکی از طریق تحقیقات و پژوهش است.

به گفته وی استفاده از روش‌های نوین آبیاری در کشاورزی و زراعت در زمان حاضر یک ضرورت اساسی است.

ستاد مرکزی و بزرگترین ایستگاه تحقیقاتی موسسه تحقیقات دیم کشور در مراغه قرار گرفته است.

  • منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیما