مجموعه شهرداری ها از جمله نهادهایی هستند که در حوزه فرهنگی وظایف متعددی بر عهده دارند که متأسفانه در سال های اخیر شاهد افت شدید کارهای فرهنگی در سطح شهر مراغه هستیم که یکی از متولیان اصلی آن واحد فرهنگی اجتماعی و کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر می باشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رصدمراغا ؛ اهمیت پرداخت به مسائل فرهنگی بر کسی پوشیده نیست و حتی در بدترین شرایط اقتصادی هم اهمیت دادن به مقوله فرهنگ نه تنها از اولویت نمی افتد بلکه به مراتب اهمیت دوچندانی پیدا می کند.

در جواب برخی افراد که در شرایط فعلی همه چیز را مرتبط با مسائل اقتصادی می بینند و تا حرفی راجع به مسائل مختلف گفته می شود پای شرایط اقتصادی را پیش می کشند باید گفت : تجربه اقتصادي موفق برخی کشورها در چند دهه اخير، که تحت تاثير مستقيم عناصر فرهنگی به وقوع پيوسته است، به روشنی نشان گر اهميت و جايگاه فرهنگ در پيشرفت اقتصادی می باشد.

یکی از نهادهای تأثیر گذار در عرصه فرهنگ شهرداری ها هستند که انصافا در برخی شهر ها به خصوص شهرهای تاریخی کارهای بزرگی انجام می دهند و سطح فرهنگ عمومی جامعه را افزایش می دهند مسأله ای که در شهر هایی مثل مراغه مغفول مانده است و علیرغم تخصیص بودجه های سالانه به این بخش عملا کار درخور توجهی دیده نمی شود.

بزرگترین کار فرهنگی شهرداری مراغه در حوزه فرهنگ برگزاری برنامه روز مراغه است که علی رغم صرف بودجه های چند میلیونی عملا نتیجه مطلوبی از آن برنامه گرفته نمی شود و هر ساله شاهد انتقادات اهل فرهنگ به برنامه روز مراغه هستیم.

انجام کار فرهنگی در سایر مناسبت ها نیز کارنامه چندان درخشانی ندارد و نهایتا خلاصه می شود در نصب چندین نبر در سطح شهر ،در صورتی که ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه و مقابله با حجمه تبليغی دشمن با نصب بنر امکان پذیر نیست.کشور ما در معرض جنگ تبلیغی و عملیات روانی و به تعبیر جامع تر جنگ هیبریدی دشمنان قرار دارد و دشمنان طبق برنامه و ابزار رسانه ها به جنگ تبلیغی علیه ایران اسلامی دامن زده اند.

نکته بعدی در این زمینه عدم همکاری مجموعه شهرداری با برخی مجموعه های فرهنگی سطح شهر است که در انجام کارهای فرهنگی سابقه و عملکرد درخشانی دارند در صورتی که این مجموعه ها از عدم همراهی و همکاری شهرداری انتقاد دارند. آیا مجموعه فرهنگی شهرداری در خصوص مسائل فرهنگی تا به حال یک جلسه با مراکز و مجموعه های فرهنگی شهر از جمله مؤسساست فرهنگی ، گروه های جهادی، حوزه های علميه، دانشگاه ، آموزش و پرورش، ثمن ها ،مجموعه های قرآنی، مجموعه بسیج و … برگزار کرده است !!! با همفکری دستگاه های فرهنگی باید برای کاهش آسیب های اجتماعی ، راه کارهای علمی و عملی ارائه داد.

از شهردار مراغه و همچنین شورای اسلامی شهر مراغه به خصوص کمسیون فرهنگی شورای شهر مراغه انتظار می رود رویکرد جدید و متفاوتی نسبت به گذشته در مقوله فرهنگ و ارتقای سطح فرهنگ عمومی شهر تاریخی مراغه اتخاذ کنند.

انتهای پیام/