به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رصدمراغا، شهرستان مراغه با دارا بودن بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی و گردشگری، جزو ده شهرتاریخی و فرهنگی ایران است ولی متاسفانه سایه سنگین بی توجهی مسئولان امر موجب شده برخی از آثار این شهرستان در وضعیتی ناخوشایند قرار گیرد. گنبد غفاریه در شمال غربی شهر مراغه و در کنار رودخانهٔ […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رصدمراغا، شهرستان مراغه با دارا بودن بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی و گردشگری، جزو ده شهرتاریخی و فرهنگی ایران است ولی متاسفانه سایه سنگین بی توجهی مسئولان امر موجب شده برخی از آثار این شهرستان در وضعیتی ناخوشایند قرار گیرد.

گنبد غفاریه در شمال غربی شهر مراغه و در کنار رودخانهٔ صوفی چای قرار گرفته‌است. این گنبد بنايي مكعب شكل است که در زمان حکومت ایلخانیان و توسط سلطان ابوسعید بهادر خان ساخته شده‌است.

در ضلع جنوبی، شرقی و غربی بنا از نشانی به نام چوگان دار استفاده شده که در بنای ديگری در ايران مشاهده نشده است که اين نشان به نوعی هويت بنای غفاريه را مشخص می کند

این بنا در ۷ مرداد ۱۳۱۲ به شماره ۱۳۷ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ولی اکنون محلی جدید برای تجمع معتادان گشته که متاسفانه بعد از گنبد سرخ مراغه شاهد تخریب این بنای تاریخی منحصر بفرد هستیم.

گنبد غفاریه مانند دیگر گنبدهای مراغه بنایی است چهارگوش که بر روی تخته‌ای سنگی و دخمه‌ای استوار گشته است. در چهارسوی بنا ستون‌های آجری با نقش لوزی به چشم می‌خورد. ورودی گنبد به سمت شمال و بر هر یک از اضلاع آن دو طاق‌‎نما و یک حاشیه کتیبه ساخته شده‌است و تزیینات بنا شامل کاشی‌های رنگین سیاه و سفید و آبی آسمانی است.

خطوط به کار رفته در این بنا همه ریحان بوده و کتیبه‌ای در بالای گنبد قرار دارد که متأسفانه فرسوده شده و چیزی بر روی آن معلوم نیست اما گفته می‌شود که نام مالک گنبد بر روی آن حک شده‌است.

این گنبد نیز یکی دیگر از مزارهای پنجگانه مراغه می باشد و در قسمت شمال باختری مراغه، كنار رودخانه صافی چای واقع شده و تاریخ احداث آن در فاصله بین سال های ۷۲۵ و ۷۲۸ ه.ق است

متاسفانه در این روزها شاهد تجمع معتادان در محل این بنای تاریخی هستیم که آثار ناخوشایندی در محوطه داخلی گنبد به چشم می‌خورد و مسئولین مربوطه در شهرستان اقدامی قاطع در این رابطه با جلوگیری از تخریب این اثر انجام نداده‌اند.

انتهای گزارش