کد خبر : 2915
تاریخ انتشار : شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۵

فروش دو میلیارد دلاری سوپرجت روسی؛ آمادگی سوخو برای فروش۱۰۰فروند هواپیما به ایران

فروش دو میلیارد دلاری سوپرجت روسی؛ آمادگی سوخو برای فروش۱۰۰فروند هواپیما به ایران

همزمان با اعلام رسیدن ارزش قراردادهای خرید و لیزینگ هواپیمای مسافری مدرن سوپرجت -۱۰۰ ساخت مشترک روسیه و غرب در نمایشگاه بین المللی ماکس-۲۰۱۵ مسکو به بیش از دو میلیارد دلار، مدیر سوخو از برنامه این شرکت برای فروش ۱۰۰ فروند از این هواپیما به ایران خبر داد. مراغه -پایگاه خبری رصد با توجه به

۸۱۷۳۷۵۶۶-۷۰۱۲۵۷۴۳

همزمان با اعلام رسیدن ارزش قراردادهای خرید و لیزینگ هواپیمای مسافری مدرن سوپرجت -۱۰۰ ساخت مشترک روسیه و غرب در نمایشگاه بین المللی ماکس-۲۰۱۵ مسکو به بیش از دو میلیارد دلار، مدیر سوخو از برنامه این شرکت برای فروش ۱۰۰ فروند از این هواپیما به ایران خبر داد.

مراغه -پایگاه خبری رصد با توجه به اینکه در عرض چهار روز قراردادهای زیادی برای فروش ۶۰ فروند از این هواپیما امضا شده است، انتظار می رود تا روز یکشنبه و پایان کار نمایشگاه، شرکت های دیگر نیز برای در اختیار گرفتن این هواپیمای ۱۰۰ نفره با شرکت سوخو قرار داد امضا کنند.
شرکت هواپیماسازی سوخو سازنده هواپیمای سوپرجت – ۱۰۰ با شرکت هواپیمایی روسی رد وینگس قراردادی برای فروش ۱۵ فروند از این هواپیما امضا کرد.
شرکت هواپیمایی اسکات قزاقستان هم روز چهارشنبه موافقتنامه خرید ۱۵ فروند از این نواع هواپیما را امضا کرد.
شرکت دولتی حمل و نقل لیزینگ روسیه (گی.تی.ال.کا) هم با شرکت سوخو قرارداد دریافت ۳۰ فروند سوپرجت-۱۰۰ را امضا کرد که این هواپیماها به صورت لیزینگ به شرکت های هوایی روسی واگذار خواهد شد.
به گزارش رسانه ها، ایران و روسیه هم در مذاکرات مربوط به سوخو سوپرجت-۱۰۰ به موافقت اصولی دست یافته اند و گفت وگوها در این زمینه ادامه دارد.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ایران که برای بازدید از نمایشگاه هوای فضای ماکس ۲۰۱۵ و مذاکره با مقامات روسیه در مسکو حضور دارد به توجه ویژه شرکت های هواپیمایی ایران به سوپر جت ۱۰۰ سوخو به عنوان یکی از مدرن ترین هواپیماهای جهان اشاره کرده است.
معاون رییس جمهوری در این زمینه گفت: شرکت های هواپیمایی ایران به در اختیار گرفتن هواپیمای سوپرجت ۱۰۰ ساخته شده در روسیه علاقه زیادی داند.
وی افزود: با توجه به اندازه مناسب سوپرجت ۱۰۰ برای استفاده در خطوط هوایی ایران و همچنین ویژگی های فنی و ایمنی آن، شرکت هوایی ایرانی علاقه دارند پس از تجربه های لازم پروازی و بهره برداری، این هواپیما را در ناوگان خود به خدمت بگیرند.
سوخوی سوپر جت ۱۰۰، نخستین هواپیمای صد نفره دنیاست که به صورت «FLY-BY-WIRE» هدایت می شود که هیچ تفاوتی با هواپیماهای مدرن «ایر باس» ندارد و سطوح فرامین هواپیما توسط فرمان های الکترونیکی هدایت می شوند و در نتیجه با کمترین میزان فشار بر خلبان بیشترین میزان دقت را دارد.
این هواپیما محصول همکاری مجموعه ای از صنایع هواپیمایی غرب و شرق است و تمامی سازندگان قطعات اصلی آن مثل موتور، قسمت های های فرود، سامانه های الکترونیکی و دیگر قطعات توسط کمپانی های معروف آمریکایی و اروپایی مانند Goodrich, Sutton و.. هستند.
براساس مشخصات اعلام شده، این هواپیما هیچ تفاوتی با دیگر هواپیماهای ساخته شده در غرب ندارد و با توجه به تعداد صندلی ها، قدرت موتور و همچنین فرکانس های مختلف می تواند در تمام فرودگاه های ایران با وضعیت جغرافیایی متفاوت تا سقف ۶ پرواز در روز فعالیت کند.
روسیه از هفت سال پیش به بهره برداری از این نوع هواپیما می پردازد و تا کنون سفارش ساخت ۱۹۷ فروند سوخوسوپرجت-۱۰۰ داده شده که ۴۹ فروند ساخته و در اختیار شرکت های هوایی روسی و کشورهای مختلف قرار گرفته است.
مدیر عامل شرکت سوخو سازنده هواپیماهای مسافربری سوخو سوپرجت -۱۰۰ نیز اعلام کرد: می توانیم پس از لغو تحریم ها ۱۰۰ فروند هواپیمای سوخو سوپر جت-۱۰۰ به ایران تحویل دهیم.
ایلیا تاراسنکو مدیر عامل شرکت سوخو امروز (جمعه) گفت: صادرات هواپیما به تهران ممکن است. با شرکت های ایرانی همکاری می کنیم و در شرایط کنونی حداکثر تعداد هواپیمایی که می توانیم به ایران صادر کنیم یکصد فروند است.
همچنین الکساندر روبتسف رییس شرکت لیزینگی ایلیوشین فینانس در گفت و گو با ایزوستیا گفت که با سفارش دهنده های ایرانی در حال مذاکره است تا با رفع تحریم ها، ممکن است تا پنج فروند هواپیمای سوپرجت-۱۰۰ به ایران تحویل شود.
کریل تساریف رییس شرکت اسبربانک لیزینگ روسیه نیز اعلام کرده است که برای تحویل هواپیما به ایران تمایل دارد.
ماکسیم سوکولوف وزیر حمل و نقل روسیه ماه جولای گذشته اعلام کرد که ایران و روسیه در حال مذاکره در مورد تحویل سوخو سوپرجت-۱۰۰ هستند.