کد خبر : 20601
تاریخ انتشار : جمعه 14 خرداد 1400 - 8:38

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی :

برداشت گل محمدی در آذربایجان شرقی

برداشت گل محمدی در آذربایجان شرقی
برداشت گل محمدی از یک هزار و ۴۴۷ هکتار سطح زیرکشت این محصول در استان آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رصدمراغا، اکبر فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در بازدید از باغات گل محمدی مراغه گفت : پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۴ هزار تن محصول از باغ‌های گل محمدی در استان برداشت شود.

فتحی با بیان اینکه امسال تولید گل محمدی در استان ۱۵ درصد بیشتر شده است افزود: متوسط تولید این محصول در آذربایجان شرقی ۴ تن در هکتار است.

طبق اظهارات رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، ۷۰ درصد محصول تولید‌ی پس از فرآوری بصورت اسانس و گلاب در بازار عرضه و حدود ۳۰ درصد نیز به صورت مصرف خانگی به مربا و شربت تبدیل می‌شود.

وی افزود: ۲۵ واحد کارگاهی در زمینه فرآوری گل محمدی مانند گلاب، اسانس، عرقیجات و بسته بندی گیاهان دارویی در استان فعالیت می‌کنند.

فتحی ادامه داد: بخش زیادی از محصول فرآوری شده گل محمدی به کشور‌های حوزه خلیج فارس و آسیای مرکزی و روسیه صادر می‌شود.

وی بیشترین سطح زیر کشت گل محمدی را استان در شهرستانهای اسکو و آذرشهر دانست و گفت: این مناطق از قطب‌های مهم تولید گل محمدی و فرآورده‌های آن در استان به شمار می‌روند و شهرستان‌های مرند، شبستر، مراغه، عجب شیر و تبریز نیز از جمله مناطقی هستند که کشت این گیاه در آن‌ها صورت می گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد سطح زیر کشت این گل در استان از راقام بومی و ۵ درصد از ارقام اصلاح شده به صورت کشت بافتی است.

به گزارش رصدمراغا آذربایجان شرقی از مجموع ۱۴ هزار هکتار گل محمدی در کشور حدود ۱۰ درصد سطح زیرکشت باغات گل محمدی را دارد و رتبه پنجم کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
انتهای پیام/