کد خبر : 19141
تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اسفند 1399 - 8:11

مدیر جهادکشاورزی مراغه:

ظرفیت اشتغالزایی ۴۳ هزار نفری سیب مراغه در سال جهش تولید

ظرفیت اشتغالزایی ۴۳ هزار نفری سیب مراغه در سال جهش تولید
شهرستان مراغه با تولید سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن سیب درختی رتبه نخست آذربایجان شرقی در تولید این محصول را دارد و یکی از قطب های تولید سیب در کشور است.

به گزارش رصدمراغا؛ اسماعیل کریمی مدیر جهاد کشاورزی مراغه گفت: در طول سال جاری، تولید محصول سیب درختی در این شهرستان زمینه اشتغال۴۳ هزار نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم در سال جهش تولید را فراهم کرده است.

کریمی اصل افزود: هم اکنون ۲ هزار بهره بردار و باغدار در زمینه تولید محصول سیب درختی در این شهرستان فعال هستند و هر سال، باغدار و سیب کار نمونه کشوری با متوسط برداشت ۱۵۰ تا ۱۶۰ تن در هر هکتار از این شهرستان معرفی می شود.

شهرستان مراغه به عنوان یکی از قطب های بزرگ تولید سیب در کشور هم اکنون حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد تولید سیب آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به نقش تولید سیب در زمینه اشتغال گفت: در طول سال زراعی جاری، ۱۳ هزار نفر به صورت غیر مستقیم در زمینه برداشت سیب اشتغال به کار داشته اند.

وی افزود: همچنین ۳۰ هزار نفر نیز به صورت مستقیم و فصلی در قالب کارگری، تولید و هرس کار درختان سیب در باغ های این شهرستان اشتغال به کار داشته اند.

وی ادامه داد: در این راستا، ۱۵۰ هزار نفر روز کارگر و هرس کار در باغات سیب مراغه کار انجام شده و زمینه ساز اشتغال فصلی برای مردم منطقه شده است.

وی با اشاره به درآمد حدود ۳ هزار میلیارد ریالی از سیب مراغه اضافه کرد: با احداث و ایجاد کارگاه های صنایع تبدیلی از جمله در شهرک صنایع غذایی و تبدیلی، می توان امیدوار به افزایش بهره وری و افزایش اشتغال و درآمد و نیز رونق تولید در بخش کشاورزی این شهرستان در سال های آتی بود.
انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود