کد خبر : 18774
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 5 اسفند 1399 - 19:24

مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی:

دیپلماسی فرهنگی ایران نافذتر از دیپلماسی سیاسی است

دیپلماسی فرهنگی ایران نافذتر از دیپلماسی سیاسی است
کشورمان بر اساس یافته‌های باستان‌شناسی ۱۱ هزار سال تمدن مستمر دارد و دیپلماسی فرهنگی متکی بر این تمدن گاهی نافذتر از دیپلماسی سیاسی است

به گزارش رصدمراغا؛ محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی شامگاه سه‌شنبه در آیین آغاز به کار بنیاد مراغه‌شناسی و رونمایی از کتاب آثار فرهنگی هنری موزه ایلخانی ایران که همزمان با روز گرامیداشت خواجه نصیرالدین طوسی در مراغه برگزار شد، افزود: امروزه اگر جامعه و گذشته آن را نشناسیم، به هیچ وجه نمی‌توانیم به اصول راهبردی دست پیدا کنیم.

وی با اشاره بر اینکه همین شناخت، راهبرد ما در قبال تنوع اقوام و ادیان ایرانی را مشخص می‌کند، بیان کرد: اقوام و ادیان بر اساس یک شناخت تاریخی همواره به صورت مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند و امروزه میراث فرهنگی، همزیستی این همزیستی را برای ما تجلی می‌بخشد.

وی کثرت در وحدت و وحدت در کثرت را از ویژگی‌های ایران بر اساس شناخت متکی بر میراث فرهنگی عنوان کرد و افزود: اگر موزه‌های کشور، اشتراک‌های اقوام و ادیان را برای هر یک از آنان آشکار کنند، اهمیت میراث فرهنگی بیش از پیش در جامعه مشخص می‌شود.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: میراث فرهنگی خط قرمز همه جوامع بوده و در حقیقت متعلق به همه جهان است؛ بر همین اساس وقتی داعش موزه ملی سوریه را خراب کرد، انزجار جهانی علیه خودش را شکل داد.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی: اگر روزی جهانیان ما را متهم کنند که ایران میراث فرهنگی را پاس نمی‌دارد، جریانی علیه ما شروع می‌شود

«کارگر» با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی صرفا برای افتخار کردن و بالیدن نیست، بیان کرد: اگر روزی جهانیان ما را متهم کنند که ایران میراث فرهنگی را پاس نمی‌دارد، جریانی علیه ما شروع می‌شود و امروزه میراث فرهنگی در تمام ابعاد زندگی بشر دارای کارکرد است و موزه صرفا یک پدیده سرگرم‌کننده نیست.

وی با بیان اینکه زندگی بدون موزه قابل تصور نیست، اظهار داشت: امروزه ۹۰ درصد علوم مدیون موزه‌هاست و این گنجینه‌ها در توسعه جامعه نقش موثر دارد.

وی همچنین موزه‌ها را از یک سو عامل توسعه و از سوی دیگر محصول توسعه عنوان کرد و اظهار داشت: جامعه بدون موزه به توسعه نمی‌رسد و موزه در جوامعی شکل نمی‌گیرد که توسعه در آن وجود نداشته باشد.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی گفت: موزه‌ها جزو واجبات زندگی است و مسوولان مراغه باید بدانند که ایجاد موزه از آسفالت خیابان‌های این شهر واجب‌تر است.

«کارگر»، آفت بشریت را فراموشی عنوان کرد و اظهار داشت: اگر جامعه‌ای حافظه خودش را از دست بدهد، دیگران هر نقشی را که دوست دارند، به آن جامعه نسبت می‌دهند و موزه‌ها از این امر جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام