کد خبر : 18572
تاریخ انتشار : جمعه 17 بهمن 1399 - 13:36

معاون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره):

ایران، سومین کشور در صنعت نانو در صدد توسعه واکسن کویید۱۹

ایران، سومین کشور در صنعت نانو در صدد توسعه واکسن کویید۱۹
معبر شکنی یکی از وظایف و نقشه های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و در این عرصه هم موفق بوده است

به گزارش رصدمراغا؛ در مراسم بهره برداری از واحد تولیدی تبلت سازی سپهبد روز جمعه سید مصطفی سید هاشمی معاون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: به داشته هایمان افتخار کنیم، نداشته هایمان را سعی کنیم تعمیم دهیم اما روی داشته های خودمان پله بسازیم، نردبان ترقی روی داشته هاست در دهه فجر به قوت ها به داشته ها باید بیشتر تاکید کنیم شاید کشور از نظر اقتصادی بیمار باشد ولی قوت عدیده ای دارد که باید به قوت ها هم توجه کرد.

سیدهاشمی افزود: امروز در صنعت نانو سومین کشور هستیم و اقتصاد دیجیتال در دنیا حرف آخر را میزند اقتصاد دیجیتال ۱۶ هزاروپانصد میلیارددلار سهم اش از دنیاست و ما باید به سمت اقتصاد دیجیتال حرکت کنیم کی میتوانیم بریم، زمانیکه به داشته هایمان افتخار کنیم به محققین و دانشمندان خودمان افتخار کنیم.

سیدهاشمی با بیان این موصوع که ستاد اجرا لیدر کشف واکسن کویید۱۹ شد افزود: ستاد با معرفی ۶ پلتفرم از دانشمندان خواست کسانیکه توان تولید دارند وارد بشوند که ۱۸نفرمحقق اعلام آمادگی کردند و هم اکنون واکسن ویروس کشته شده ساخته شده محصول توان داخلی است ۷۲ روز تمام در آزمایشگاه بدون اینکه در این مدت محل را ترک کنند بر روی ویروس تحقیق نمودند و موفق به تولید ۱ گرم از ویروس کشته شده از کویید ۱۹ شدند.

وی بیان داشت: هم اکنون چهارمین مدعی تولیدکننده واکسن هستیم از ۱ گرم این دانشمندان شروع شده است که تا اردیبهشت ۱۴۰۰ به ۱۵میلیون دوز خواهیم رسید و هر شخص باید واکسن کرونا ۲ بار تزریق کند دوز اول ۳ و دوز بعدی ۵ گرم خواهد بود حاصل این فرآیند محصول تحقیق و توسعه ۲ دانشمند اردبیلی است.

وی تاکید کرد: در جهت تکمیل این پروسه اکنون ۴ دانشمند دیگر در زمینه mRNA تحقیقات خود را آغاز کرده اند که مرحله تست اولیه ۱۷ اسفند خواهد بود که تمام مراحل آزمایشگاهی حیوانی خود [موش، خرگوش و میمون] را سپری کرده و آماده تزیق انسانی است و سایر نمونه واکسن ها شامل پلتفرم DNA، نوترکیب و پلتفرم سرخک است که به ترتیب در ۱۷ فرورین، ۱۷ اردیبهشت و ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ وارد مرحله تست انسانی خواهند شد این اقدامات با تکیه بر توان دانشمندان داخلی انجام شده است این نقطه موفقیت مان است.

وی در بخش دیگری از سخان خود با اشاره به اینکه درکشور ۸ میلیون هکتار اراضی دیم داریم افزود: که تاکنون ۱ و نیم میلیون هکتار زیر کشت رفته و ۶ و نیم میلیون هکتار از اراضی زیر کشت نرفته در کشوری با این عظمت ۵ونیم میلیارد دلار واردات کشاورزی از نوع غلات را داریم در این اوضاع معیشتی ایراد اساسی است که واردات عدس، نخود و لوبیا داشته باشیم دلیل اصلی عدم توجه به کشاورزان زحمت کش است . امسال ۶۰۰ و شصت هزار هکتار بصورت پایلوت در این رابطه آغاز کردیم و سهم آذربایجانشرقی ۱۴۰ هزار هکتار و سهم مراغه ۱۴ هزار هکتار است.

سیدهاشمی گفت: دلیل اصلی عدم رغبت کشاورزان عدم تخصیص کود، سم یارانه ای، تحت پوشش قرار نگرفتن توسط بیمه، عدم تخصیص ادوات کشاورزی بود که تماما در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام این موانع را برطرف نمودند تا کشاورزان زمین های بایر را احیاء نمایند که بموجب اجرای این طرح اکنون ۷۷ هزار کشاورز در ۵ استان بصورت آزمایشی فعالیت خودشان را آغاز کرده اند و در تیر ماه ۱۴۰۰ هم ۳۵۰ هزار تن انواع محصولات شامل حبوبات، گندم، جو،عدس،نخود،لوبیا،کلزا و آفتابگردان برداشت خواهد شد که با این طرح ۱۰۰ میلیون دلار ذخیره ارزی خواهد شد تمام این فرآیند متکی به فرمایش رهبرمعظم انقلاب در رابطه با تکیه بر توان داخلی محقق گردید که موجب استقلال کشور در منطقه نیز خواهد بود.

وی به وضع مدارس مناطق محروم در کشور اشاره کرد وافزود: این یک موضوع بسیار مهم است شرایط آموزش پیش از انقلاب را فراموش نکرده ایم اکنون به برکت انقلاب اسلامی در مرحله نخست ۱۰۰۰ باب مدرسه توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تحویل نظام آموزشی داده شده است و هزاره دوم مدارس مناطق محروم نیز در دست اقدام می باشد که از این میزان ۶۷۰ باب تحویل داده شده است و ۳۳۰ باب مدرسه هم تا مهرماه ۱۴۰۰ تحویل داده خواهد شد.

سیدهاشمی خاطر نشان کرد: اکنون در شرایط کرونایی این مدارس نیاز به صنایع تکمیلی مانند واحد تولیدی تبلت سازی سپهبد دارد که اگر این صنعت نبود امکان بهره مندی دانش آموزان در این شرایط مقدور نبود و راه اندازی این مجموعه ها جزوء خدمات دانش بنیان مجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) است.

وی گفت: بزرگترین افتخار در کشور سلول درمانی است که دومین کشور در دنیا در این زمینه هستیم در این روش با استفاده از سلولهای فرد بیمار در محیط آزمایشگاهی سلولهای سالم تولید و تکثیر شده و مجددا به بدن فرد تزریق و بهبودی کامل صورت می گیرد .

سید هاشمی ادامه داد: نخستین کشور دنیا هستیم که ۹۷ درصد کل داروهای مورد نیاز کشور را در داخل تولید می نماییم ۳درصد باقی مانده اعتباری بالغ بر ۳و نیم میلیارد دلار برای واردات دارویی را به خود اختصاص داده است که با دستیابی به فناوری این داروها از واردات آنها هم بی نیاز خواهیم شد و این فرآیند در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) آغاز شده است و بمناسبت قیام مردم آذربایجان در ۲۹ بهمن افتتاح خواهد شد.
پایان بخش اول/