کد خبر : 18154
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 آوریل 2020 - 9:50

جهاد علمی و عملی در مبارزه با کرونا ویروس در مراغه

جهاد علمی و عملی در مبارزه با کرونا ویروس در مراغه

اقدام ابتکاری جوانان نخبه و انقلابی مراغه در ساخت دستگاه ضدعفونی کننده محیط

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رصدمراغا ؛ کرونا نام آشناترین واژه ای است که این روز ها بر سر زبان تمام مردم دنیا است و بیش از سه ماه است که این موجود عجیب و غریب به جان جهان افتاده و از شرق و غرب جهان گرفته تا کشور خودمان را درگیر کرده است.

اما شیوع کرونا در ایران با تمام کشورها و قاره‌های جهان تفاوت اساسی دارد. در اروپا، آمریکا و حتی آسیا خط مقدم درگیر با کرونا صرفاً دولتها هستند و مردم به غیر از ماندن در خانه و مشارکت در حفظ قرنطینه، نقش دیگری در مهار کرونا ندارند.

اما در ایران کرونا حکایت دیگری دارد. نبرد با کرونا در ایران به غیر از دولت به دست مردم نیز در حال انجام است و به جرأت می‌توان گفت که مقابله با کرونا بدون یاری مردم ممکن نبوده و نخواهد بود. این روزها این مهمان ناخوانده مرد و زن یا پیر و جوان نمی‌شناسد و همه را به میدان جهاد کشانده و هرکس در حد توان خود در حال تلاش برای مقابله با ویروس کرونا است.

در تمامی شهرها چه بزرگ چه کوچک مردم به صورت جهادی اقدام به ضدعفونی کردن ، تولید ماسک ، غربالگری و تهیه بسته های معیشتی و بهداشتی کرده اند و این اقدامات تا زمان ریشه کن شدن این ویروس منحوس ادامه خواهد داشت و یقینا بزرگترین دست آورد کرونا برای کشور ما همین اتحاد و از جان گذشتگی مردم است که همانند ۸ سال دفاع مقدس جانانه به میدان آمده اند .

اما در این میان گروه ها و یا کسانی هم هستند که با نگاه تفاوت تری وارد عرصه خدمت گذاری به مردم و ریشه کن کردن ویروس کرونا شده اند ؛ نمونه این گروه ها ، جوانان نخبه و انقلابی مراغه هستند که بلافاصله بعد از شیوع این بیماری در کشور به خصوص مراغه اقدام به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده با استفاده از فناوری نانو کرده اند که هم قدرت ضدعفونی کننده زیادی دارد و هم باعث صرفه جویی چشم گیری در استفاده از مواد ضد عفونی کننده می شود .

مدیر عامل شرکت تراش صنعت نبوغ مراغه در گفتگو با خبرنگار ما گفت : از نخستین روزهایی که این ویروس وارد کشور شد با اعضای شرکت در این فکر بودیم که چگونه می توانیم در مهار این بیماری نقشی داشته باشیم و نهایتا به این نتیجه رسیدیم که دستگاهی تولید کنیم که با استفاده از فناوری نانو بتواند محیط را ضدعفونی کند و نتیجه کار با سمپاشی های معمولی تفاوت داشته باشد ؛ نهایتا از ۱۵ اسفند ۹۸ شروع به ساخت دستگاه ” موتور پالس نانو مه پاش ” کردیم که در مدت یک ماه توانستیم دستگاه را به بهره برداری برسانیم و تست آزمایشی آن را با حضور مسئولین شهرستان با موفقیت انجام دهیم .

یوسف خداپرست افزود : موقعیت فعلی جوری است که هر کس هر چه در توان دارد باید پای کار بیاورد تا بتوانیم بر این ویروس منحوس پیروز شویم و کشورمان را در جهان سربلند کنیم ، دستگاهی هم که تولید شده است فقط با هدف مقابله با بیماری کرونا در مراغه ساخته شده است ، با اینکه اصلی ترین مصارف آن در بخش کشاورزی است .

وی خاطرنشان کرد : تکنیک مه پاشی شیوه ای پیشرفته و راه حلی مناسب برای اجرای عملیات سمپاشی ، ضدعفونی و یا گندزدایی در اماکن مسقف و یا فضای باز با استفاده از حداقل محلول مورد نظر است ، به نحوی که حتی در محل هایی که دسترسی به آن ها امکان پذیر نیست ، مواد موثر محلول به صورت یکسان توزیع می شود بدون آنکه از خود بقایای نامطلوب بر جای بگذارد که در نهایت سبب کار عملیاتی کمتر با تعداد نفرات کم و صدمات کمتری به محیط زیست می شود .

وی تصریح کرد : در ضدعفونی های معمولی که همه روزه انجام کی گیرد به علت برخی مشکلات فیزیکی از قبیل عدم دسترسی به قسمت های فوقانی ، غالباً انجام عملیات سمپاشی و یا ضدعفونی به طور مؤثر انجام نمی شود . اما دستگاه های مه پاش با استفاده از علم نانو ضدعفونی کننده و سموم را به قطرات بسیار ریز تبدیل می کنند که باعث می شود در سراسر فضای مورد نظر ، ذرات را به طور یکسان پخش نمایند .

وی اضافه کرد : در اکثر کشورها عملیات ضدعفونی و گندزدایی با استفاده از نمونه های خارجی این دستگاه ها انجام می گیرد که برای اولین بار در کشور توسط شرکت  تراش صنعت نبوغ مراغه ساخته شده است .

وی با اشاره به اینکه برای ساخت این دستگاه ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است گفت : با حمایت های سپاه مراغه و شهرداری توانسته ایم این دستگاه را بسازیم و اگر حمایت های بخش های دیگر هم باشد میتوانیم نمونه های دیگری از این دستگاه بسازیم و برای ضدعفونی در اختیار دولت قرار دهیم .

رئیس اداره محیط زیست مراغه در خصوص این دستگاه به خبرنگار ما گفت : نتیجه تست آزمایشی این دستگاه و عملکرد ضدعفونی کنندگی آن از طرف کارشناسان اداره محیط زیست مراغه مورد بررسی قرار گرفته و عملکرد دستگاه ” موتور پالس نانو مه پاش ” مثبت ارزیابی شده است .

غلامرضا زارع افزود : ابتکار ساخت داخلی این دستگاه توسط چند جوان نخبه در شهرستان با توجه به نیاز امروز برای ضد عفونی و از بین بردن ویروس کرونا با توجه به آسیب بسیار کم آن برای محیط زیست و صرفه جویی در استفاده از مواد ضدعفونی کننده قابل تحسین است .

انتهای پیام /