کد خبر : 16243
تاریخ انتشار : شنبه 2 سپتامبر 2017 - 10:30

نهضت آسفالت ، چالش ها و راهکارها

نهضت آسفالت ، چالش ها و راهکارها

وضعیت غیر قابل قبول آسفالت در ورودی های شهر ، عدم کیفیت آن در جاهای مختلف شهر ، وجود چاله چوله های زیاد از جمله چالش های نهضت آسفالت در مراغه به شمار می رود که نیازمند راهکارهای مناسب است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رصدمراغا ؛ بی شک یکی از بسترهای توسعه و پیشرفت در جوامع بشری ، توجه به زیرساخت های مربوط به حمل و نقل و راه های ارتباطی شهری و برون شهری می باشد .

این امر از بسترهای مختلف حائز اهمیت فراوانی است .

یکی از بسترهای مهم ، توجه به توسعه گردشگری و توریسم در شهرستان است که توجه جدی به این امر به نوبه خود موجب شکوفایی و رونق اقتصادی و همچنین شناساندن جنبه های مختلف تاریخی و فرهنگی شهر عزیزمان مراغه خواهد شد .

اگر نیم نگاهی به مبدأ ورودی شهر ، یعنی از سمت میدان مجلس و عشرت‌آباد بیندازیم متوجه آسیب های جدی در حوزه آسفالت شهری خواهیم شد که شیرینی مسافرت را در کام هر مسافر و رهگذری تلخ می کند و حتی این احتمال را دارد که مسافر حس و حال حضور در مناطق عملیاتی ۸ سال دفاع مقدس را بکند ؛ آری باید مردانه از میان چاله‌چوله‌های شهری رد شد تا به مقصد رسید .

همچنین در راستای توسعه صنعت گردشگری و جذب مسافر می طلبد که وضعیت راه های اصلی و کمربندی و به اصطلاح ورودی و خروجی شهر مورد توجه و همت مسئولان شهری قرار بگیرد .

دومین بستر مورد توجه در ارتباط با بحث راه ها و خیابان های شهری توجه به سلامت اخلاقی و روانی خود شهروندان مراغه ای است ، چه شهروندانی که در مسیر ناگزیر سنگلاخی خیابان ، عنان از کلام خویش وی ربایند و چه نگفته هایی را که خطاب به مسئولین شهری حواله می کنند . بی شک عدم توجه به چاله های آسفالتی موجب نارضایتی عمیق و به قول غربی ها ، عدم لذت بردن از رانندگی است .

در ارتباط با این امر اگر بخواهیم یکی از مشاغل پر درآمد شهری را نام ببریم می توان از تعمیرات مربوط به جلوبندی وسایل نقلیه نام برد .

سومین بحث مورد مداقّه در ارتباط با نهضت آسفالت شهری ، توجه جدی به کیفیت و رعایت استانداردهای مربوط به آسفالت و همچنین رعایت اصول مهندسی از طرف مسئولان و پیمانکاران زیربط است .

اگر بخواهیم مثالی را در این زمینه یادآور شویم می توان از وضعیت آسفالت میدان مصلی به سمت میدان جهاد نام برد که هنوز تولد یک سالگی خود را نگرفته است دوباره چاله های شهری خودشان را نشان می دهند .

بی شک اگر توجه جدی به زیرسازی و محکم کاری و مهندسی اصولی در حوزه آسفالت شهری شود شاهد این اتفاقات نخواهیم شد .

مثال دیگر در این زمینه ، عدم طراز بندی آسفالت با جوی های عبوری وسط خیابان و درب های مربوط به فاضلاب است که مسئولان و دست اندرکاران عزیز به موازات آسفالت آن ها را نیز طرازبندی نمی کنند که از مثال های مربوطه به این امر در محدوده چراغ قرمز پشت میدان راه آهن از طرف میدان مصلی می باشد که البته مسئولان زود دست به کار شدند و این مهندسی غیر اصولی را بازسازی کردند .

با نگاهی به آموزه های دینی و اسلامی متوجه می شویم اگر مسئولان شهری محکم کاری ، تعهد کاری ، توجه به بیت المال مسلمین ، اعتقاد به اینکه خدا ناظر و شاهد همه اعمال ما است ، کار برای خدا و همچنین رسیدگی به وضعیت محرومین و مستضعفین را وجهه همت خویشتن قرار دهند علاوه بر داشتن شهری آباد ، شایسته نام پر افتخار مدیر انقلابی را خواهند داشت .

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه به خاطر توجه به خاطر نهضت آسفالت و وضعیت راه های شهری امید آن را داریم که این نکات انتقادی را محل توجه خویش قرار دهند .

به امید رسیدن به آرمان‌شهر مطلوب  – رامین فتحی